Model ASSURE merupakan sebuah model rancangan pengajaran yang berasaskan bilik darjah. Terdapat beberapa langkah penting dalam model reka bentuk pengajaran ASSURE yang sesuai digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Pengajaran yang rapi dan tersusun akan menghasilkan pengajaran yang berkesan. Menurut Gagne (1985), pembelajaran berlaku sebagai satu proses perkembangan secara berperingkat.
Proses
pengajaran dan pembelajaran akan menjadi lebih sempurna dan dapat mencapai
objektif pembelajaran dengan adanya perancangan yang lengkap dan
sistematik. Seseorang guru perlu
mengetahui perkara yang hendak dilaksanakan sebelum, semasa dan selepas proses
pengajaran dan pembelajaran. Mereka
memerlukan satu perancangan yang rapi untuk memastikan pelaksanaan pengajaran
dan pembelajaran dijalankan dengan lebih efisen dan berkesan.
Pengaplikasian
kaedah dan model pengajaran adalah penting supaya sesuatu objektif pembelajaran
dapat dicapai. Model pengajaran yang sesuai digunakan untuk membantu guru
mengajar dan menyampaikan maklumat kepada pelajar dengan lebih jelas dan
berkesan supaya objektif pembelajaran dan pengajaran guru dapat dicapai. Bahan yang digunakan dapat membantu guru
untuk menjelaskan konsep dan memberi penerangan kepada pelajar agar apa yang
ingin disampaikan dapat dengan jelas dan tepat.
Model
ASSURE (Heinich, Molenda, Russeii dan Smaldino, 1993) adalah model reka bentuk
pengajaran yang boleh digunakan untuk merancang penggunaan media secara
sistematik. Model ini digubal oleh Heinich dan rakan-rakan (1982). Model ini
bertujuan untuk menyediakan panduan merancang dan mengendalikan pengajaran yang
menggunakan media. Model ini berfokus kepada perancangan pengajaran dalam
situasi bilik darjah.
Model
ini bermaksud ` memastikan sesuatu berlaku` di mana menekankan kepada guru
tentang pengajaran kepada pelajar dengan gaya pembelajaran yang berbeza dan
konstruktivis pembelajaran di mana pelajar dikehendaki untuk berinteraksi
dengan persekitaran mereka dan tidak pasif menerima maklumat.
Model
ASSURE bermaksud mempastikan pembelajaran berlaku. Dalam model ini terdapat
enam langkah seperti :
·
A Analyse learners ( Analisis pelajar).
·
S State
learning objectives ( Nyatakan objektif pembelajaran).
·
S Select
methods, media and materials (Pilih kaedah, media dan
Bahan).
·
U Utilise media and materials (Gunakan media dan
bahan).
·
R
Require learner participation
(Penglibatan pelajar dalam
Pembelajaran.
·
E Evaluate / Review (Penilaian / semak semula bahan).
Rajah
1 :MODEL ASSURE
ANALISIS PELAJAR
|
NYATAKAN OBJEKTIF
|
GUNAKAN MEDIA DAN BAHAN
|
NILAI BAHAN
|
PENGLIBATAN PELAJAR DALAM
PEMBELAJARAN
|
PILIH KAEDAH, MEDIA DAN BAHAN
|
1.
ANALISIS PELAJAR
Mengenalpasti kesediaan
dan pengetahuan sedia ada pelajar berkaitan dengan tajuk yang hendak diajar.
Kaji umur, bakat, kelas serta taraf ekonomi pelajar untuk memudahkan proses
pengajaran dan pembelajaran berlaku.
Model ASSURE bermula dengan analisis pelajar. Ciri-ciri
umum pelajar termasuklah deskripsi tentang umur pelajar, tingkatan, latar
belakang dan sebagainya. Maklumat yang dinyatakan di atas boleh dijadikan asas dalam
pemilihan media. Maklumat tersebut boleh diperolehi dengan meneliti rekod
pelajar dan berinteraksi secara langsung dan guru akan dapat mengetahui
harapan, sikap dan latar belakang pelajar.
Peringkat pertama berkaitan dengan pengetahuan dan
kemahiran sedia ada pelajar tentang tajuk dan kandungan pelajaran.Maklumat
diperolehi daripada ujian kemasukan dan juga interaksi bersama mereka. Pelajar pernah mendapat maklumat daripada
buku rujukan dan mendapat pendedahan melalui majalah dan TV.Media yang digunakan
perlu disesuaikan dengan ciri-ciri pelajar, kandungan pelajaran, kaedah, media
dan bahan pembelajaran..
Untuk menganalisis ciri pelajar, terdapat tiga
item yang penting yang perlu difokuskan iaitu : penggunaan sesuatu media dalam
proses pengajaran dan pembelajaran yang perlu disesuaikan dengan ciri-ciri
pelajar supaya penggunaannya berkesan dan bermakna kepada pelajar itu sendiri.
Perkara-perkara berikut harus dijadikan pertimbangan guru iaitu perkembangan
tahap kognitif dan fizikal pelajar yang akan diajar. Dengan itu bahan media
yang digunakan dapat disesuaikan dengan tahap kognitif pelajar, di mana hasil pembelajaran dan pembelajaran adalah
lebih berkesan. Selain itu, perbezaan
budaya dan bahasa setiap pelajar harus diberi pertimbangan. Contohnya
semua pelajar di sekolah saya terdiri daripada pelajar Melayu sahaja. Perbezaan
bahasa dan budaya kurang dititikberatkan.
2.
MENYATAKAN OBJEKTIF
Nyatakan objektif dengan
khusus berdasarkan pencapaian yang dirancangkan.
Objektif pembelajaran perlu dinyatakan dengan jelas dan
khusus supaya guru dapat lebih fokus kepada perkara yang sepatutnya dipelajari
dan dikuasai oleh pelajar. Setiap
aktiviti pengajaran dan pembelajaran yang dirancang adalah untuk menyampaikan
maklumat berdasarkan objektif pembelajaran.
Penggunaan kaedah dan media yang bersesuaian dapat dipilih kerana guru
telah fokus terhadap pengetahuan, kemahiran dan sikap baru yang perlu dikuasai
oleh pelajar.
Guru perlu menyatakan objektif pelajaran yang akan dicapai
oleh pelajar sesuai dengan kehendak serta menetapkan perubahan tingkah laku
yang akan berlaku pada pelajar.
Objektif-objektif pembelajaran secara khusus perlu dinyatakan dengan
jelas bagi memastikan aplikasi yang akan dibangunkan mempunyai hala tuju yang
terpimpin serta menepati kehendak. Objektif pembelajaran berfokuskan kepada
apakah pengetahuan, kemahiran dan sikap yang baru untuk dipelajari. Sebagai contoh :
i.
Siapa yang hendak mencapai objektif tersebut?
ii.
Apkah objektif yang hendak dicapai?
iii.
Bagaimana objektif hendak dicapai dan berapakah ukuran
tahap minimum yang hendak dicapai.
Fokus penulisan objektif
ialah pembelajaran bukan pengajaran.
Kumpulan sasaran ialah pelajar.
Pembelajaran akan berlaku sekiranya pelajar terlibat aktif dalam
aktiviti pembelajaran sama ada secara mental atau prafizikal. Sebagai contoh, selepas pengajaran
pelajar dapat menyatakan rukun puasa dan syarat wajib puasa dengan lancar.
3.
PILIH KAEDAH, MEDIA DAN BAHAN
Guru hendaklah memilih
media yang sedia ada dan disesuaikan dengan objektif pengajaran. Sekiranya media itu rosak atau kurang sesuai
hendaklah dibaiki terlebih dahulu.Tetapi media yang sedia ada tidak bersesuaian
dengan objektif pengajaran, guru hendaklah membina media yang baru bersesuaian
dengan tajuk dan objektif pengajaran.
Dalam proses pemilihan, membaiki dan mengubah suai
media, guru perlu memilih berdasarkan kepada tingkat kebolehan pelajar dan
objektif pembelajaran yang ingin dicapai. Terdapat tiga perkara yang perlu dilakukan sebelum media dan bahan sumber boleh
digunakan dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Antara langkah yang perlu
dilakukan ialah :
i.
Memilih Kaedah.
Dalam satu pengajaran,
pelbagai kaedah berbeza akan diaplikasikan untuk disesuaikan dalam aktiviti
pengajaran dan pembelajaran yang dipilih seperti set induksi, pengenalan untuk
konsep, aktiviti berkumpulan dan latihan.
Guru menarik perhatian pelajar dengan memulakan set induksi dan diikuti
dengan kaedah perbincangan, latihan dan
latih tubi untuk mempelajari sesuatu pengetahuan yang baru.
ii.
Memilih Media.
Pemilihan media yang
sesuai untuk proses pengajaran dan pembelajaran merupakan antara faktor yang
membolehkan mesej atau maklumat disampaikan secara bermakna. Media yang dipilih ialah slaid, video,
tayangan computer multimedia. Format media yang dipilih perlu sesuai dengan
keupayaan pelajar. Pemilihan media
perlulah mengambil kira kumpulan pelajar, keupayaan, objektif serta maklum
balas yang akan diberi.
iii.
Memilih Bahan.
Bahan sumber pengajaran
dan pembelajaran merujuk kepada isi pelajaran yang menjadi fokus pembelajaran. Sebagai
contohnya, bahan yang dipilih ialah buku teks Pendidikan Islam Tahun 6,
nota, majalah dan buku latihan.
Pemilihan bahan sumber adalah merujuk kepada isi pelajaran yang
difokuskan dalam proses pengajaran dan pembelajaran.
4.
GUNAKAN MEDIA DAN BAHAN
Rancangkan bagaimana media itu hendak
digunakan.Sediakan alat kemudahan untuk persembahan.Rancangkan aktiviti yang
menarik minat murid serta memberi motivasi kepada pelajar supaya mereka berasa
seronok. Adakan juga aktiviti susulan bagi tujuan pengayaan.
Penggunaan media dan
bahan dalam pengajaran adalah penting kerana hal ini menjadi penentuan kepada
keberkesanan proses pengajaran dan pembelajaran. Guru boleh menggunakan internet dalam proses
pengajaran dan menyediakan bahan pengajaran dalam bentuk nota dan latihan. Buku
Teks pendidikan Islam Tahun 6 juga digunakan.
Media dan bahan yang telah dipilih akan menyediakan persekitaran yang
sesuai untuk pembelajaran pelajar. Selain
itu pemilihan bahan dan media tersebut adalah bersesuaian dengan
pengalaman pelajar, jadi akhirnya dapat mendatangkan manfaat kepada pelajar.
Terdapat beberapa
langkah yang perlu dibuat sebelum media dan bahan sumber boleh digunakan dalam
proses pengajaran dan pembelajaran.
Antara langkah-langkah yang perlu dilakukan seperti semak, pratonton,
kaji bahan sumber sebelum digunakan, sediakan bahan dengan betul, lengkap dn
cukup, rancang penggunaan bahan sumber, sediakan persekiran yang sesuai dengan
menyusun bahan dan sumber agar mudah dicapai serta menggunakan bahan sumber
secara optimum dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Contohnya, pada
langkah ketiga dalam pembelajaran penggunaan bahan seperti kad peta minda yang dibina oleh pelajar mengikut kumpulan
masing-masing.
5.
PENGLIBATAN PELAJAR DALAM
PEMBELAJARAN.
Tindak balas dari pelajar seperti
membuat latihan hasil dari pembelajaran yang berlaku.Adakan juga pengukuhan
supaya tindak balas yang betul diperolehi.
Penglibatan pelajar dalam pembelajaran,
sesuatu pembelajaran yang melibatkan pelajar secara aktif akan
menghasilkan perubahan tingkah laku yang diharapkan. Pemilihan media dan bahan sumber yang sesuai
dapat membantu dan mengekalkan penglibatan pelajar. Penggunaan gambar, gambar
bersiri, video dan animasi dapat mencetuskan perbincangan kumpulan, penjanaan
idea dan penglibatan aktif pelajar.Contoh penglibatan aktif pelajar adalah
seperti membuat latihan, simulasi, perbincangan, latih tubi, kuiz, mengadakan
sesi pemerhatian, perbincangan serta komen. Guru perlulah memastikan suasana
proses pengajaran dan pembelajaran dijalankan adalah sesuai, efektif serta
menarik minat pelajar.
Guru mesti mempastikan proses
pembelajaran berlaku, pelajar perlu terlibat dalam aktiviti pembelajaran
seperti perbincangan, gerak kerja kumpulan, latihan, latih tubi dan
sebagainya. Pengukuhan serta merta perlu
diberikan atas tindak balas pelajar yang betul. Dalam topik pengajaran ini,
pelajar dibahagikan kepada kumpulan untuk mencari dalil naqli dan dalil
aqli mengenai tajuk puasa dalam internet. Selepas itu latihan struktur juga
diberikan kepada pelajar. Contohnya : Ada pelajar yang suka belajar secara
individu dengan berpandukan ICT. Ia
lebih selesa belajar bersendirian kerana ia dapat memproses maklumat dengan
gaya tersendiri dan dapat membentuk kepuasan diri tanpa melibatkan orang lain.
6.
PENILAIAN DAN SEMAK SEMULA BAHAN
Penilaian ialah proses
untuk melihat keberkesanan keseluruhan proses pengajaran dan pembelajaram
mahupun program pendidikan yang dilaksanakan.
Penilaian boleh dibuat terhadap sesebuah program atau kursus, kesesuaian
penggunaan media, pembinaan bahan pengajaran dan pencapaian murid mengikut
keperluan.
Setelah tamat pengajaran,
penilaian perlu dilakukan untuk melihat kekuatan dan keberkesanan media secara
menyeluruh agar penambahbaikan dapat dilakukan untuk mendapatkan kesan
penggunaan media yang maksimum dalam pengajaran. Penilaian ialah proses membuat pertimbangan
nilai tentang sesuatu perkara. Keputusan penilaian akan mempengaruhi keputusan
yang diambil terhadap perkara yang dinilai.
Secara umum. Pencapaian pelajar dibahagikan kepada tiga iaitu :
i.
Prestasi pelajar berdasarkan rujukan kriteria (penilaian
pelajar berdasarkan suatu set objektif yang telah ditentukan)
ii.
Prestasi pelajar dalam aspek kemahiran.
iii.
Sikap.
Pelajar akan dinilai dengan soalan objektif, betul/salah
untuk melihat pemahaman. Mereka.Selain itu pelajar juga menjawab soalan
struktur. Contohnya pelajar yang lemah diberi soalan pemulihan, pelajar
yang sederhana diberi soalan pengukuhan dan pelajar yang cemerlang diberi
soalan pengayaan.
KESIMPULAN
Berdasarkan
model ASSURE, pemilihan dn penggunaan media yang dibuat secata teliti dapat
memastikan guru membuat pilihan media yang tepat dan menggunakan media secara
optimum dalam proses pengajaran dan pembelajaran. Model ASSURE mempunyai asas yang sangat kukuh
untuk proses pengajaran dan pembelajaran.
Model ini bukan sekadar memberi memberi panduan kepada guru dalam
pengajaran dan pembelajaran malah setiap ciri yang terkandung dalam ASSURE
boleh mengubah persepsi pelajar terhadap proses pengajaran dan pembelajaran
yang selalu dianggap membosankan.
Sekiranya model ASSURE ini diaplikasikan
sepenuhnya dalam pengajaran dan pembelajaran, saya yakin bahawa pelajar akan
sentiasa tertunggu-tunggu pengajaran guru pada hari tersebut. Bagi pihak guru pula, proses penyampaian
maklumat akan menjadi lebih mudah, menarik dan berkesan.
Tahniah .blog anda banyak informasi dan menarik
ReplyDeleteTerima kasih U.Shauki...semoga kita semua berjaya..
ReplyDelete